Proč je hloubka dezénu důležitější, když prší

zimní pneumatiky

Pneumatiky jsou tak dobré, jak dobrý je jejich celkový stav a hloubka dezénu. V dezénu pneumatik se odehrává veškerá magie. Zde se dostaly roky testování a vývoje. Optimální gumová směs a design kostry prošly velkým vývojem, ale dezén dává pneumatikám při jízdě vlastnosti, pokud jde o přilnavost a ovladatelnost.

Při nákupu nových pneumatik máte v závislosti na pneumatikách zimní pneumatiky hloubku 9–10 mm a letní pneumatiky 7–8 mm. Když dosáhnete 4 mm, začnete ztrácet některé klíčové vlastnosti a měli byste vyměnit pneumatiky za novou sadu. Bezpečnost při řízení koreluje s přilnavostí, kterou budete mít, abyste měli krátkou brzdnou dráhu, abyste se vyhnuli nehodám, abyste měli vynikající přilnavost na suchém i mokrém asfaltu, abyste mohli v zatáčkách zůstat na silnici. Při špatném úchopu můžete snadno ztratit kontrolu a začít klouzat.

Pro zamezení aquaplaningu je také zásadní hloubka dezénu, protože čím větší hloubka pneumatiky mají, tím větší objem vody lze v dezénu uložit, protože pneumatika zůstává v kontaktu s povrchem vozovky. Čím nižší hloubku dezénu máte, tím větší výzvou je odtlačit vodu do stran skrz běhoun, aby nedošlo ke ztrátě kontaktu. Proto je hloubka dezénu tak kritická, protože riziko aquaplaningu přímo souvisí se zmenšující se hloubkou dezénu.

Pokud tedy máte na letních pneumatikách nízkou hloubku dezénu, vyplatí se pořídit si nyní novou sadu, protože podzim je tady, abyste byli připraveni čelit náročnému počasí, které s podzimem přichází. Předpokládejme, že se během podzimu pokusíte řídit s obutými pneumatikami, zvyšuje se šance na nehody. Během mokrého počasí budete mít delší brzdnou dráhu a zvýšenou šanci na aquaplaning. Takže investováním již nyní do nové sady pneumatik máte oba během podzimu bezpečnější jízdu a příští rok můžete začít s novou sadou pneumatik. Čekat s nákupem nových pneumatik, než přezujete na zimní pneumatiky, a pak si příští rok pořídit nové pneumatiky není rozumné rozhodnutí.

Když máte prémiové pneumatiky, hloubka dezénu by měla vydržet déle, protože mívají nižší valivý odpor, takže jejich opotřebení je nižší. Má také vliv na spotřebu paliva vašeho vozidla. Podobným způsobem bude mít vliv tlak v pneumatikách. Pokud máte nízký tlak v pneumatikách, zvýší se také valivý odpor. Snižuje se také výkon a zvyšuje se spotřeba paliva. Jelikož je relativně snadné kontrolovat tlak v pneumatikách, když zastavíte pro palivo a uvidíte, jak důležité je mít správný tlak, můžete nyní tlak v pneumatikách kontrolovat častěji.

Další informace o dobré přilnavosti za mokra naleznete na: https://www.nokiantyres.cz/